შემაჯამებელი ინტერგირებული გაკვეთილი
,,შემოდგომის ზეიმი"
გეგმა
ინტეგრირებული საგნები : ქართული ენა, ბუნება, ხელოვნება, მუსიკა
სწავლების საფეხური
|
I კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე.სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების
მქონემოსწავლეები არ არიან.
|
გაკვეთილის თემა
|
„შემოდგომის ზეიმი“
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან სოფელში მიმდინარე პროცესებს,
გლეხების შრომატევად ცხოვრებას,მოსავლის აღებით მიღებულ სიხარულს.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
·
აღწერონ შემოდგომაზე
სოფლად მიმდინარე პროცესები.
·
მოიძიონ ეთნოგრაფიული
მასალა.
·
იაზროვნონ კრიტკულად.
·
განივითარონ შემოქმედებითი
და სოცალური უნარები.
·
შეაგროვონ ბუნებრივი
მასალები.
·
გაეცნონ საქართველოს
სხვადასხვა კუთხეებს.
·
გაიმდიდრონ ლექსიკა.
|
მიწევი შედეგები
|
·
იციან რა ხდება შემოდგომაზე.
სოფლად.აზროვნებენ კრიტიკულად და შემოქმედებითად.
o მოიძიენ რთველის დროს საჭირო ნივთების სახელ-
·
წოდებები .
·
.ბუნებრივი მასალებისგან ქმნიან კოლაჟებს. .
o ეჩვევიან აუდიტორიის წინაშე გამოსლას.
·
მოაწყვეს გამოფენა.
·
გაიმდიდრეს ლექსიკა.
|
წინარე ცოდნა
|
·
იციან ლექსები , მოთხრობები
და სიმღერები შემოდგომაზე.
·
შესრულებული აქვთ სურათები
და კოლაჟები.
|
აქტივობები
|
·
კლასის მოტივაცია,
გონებრივი იერიში.
·
სლაიდ შოუს“შემოდომის პეიზაჟების „ჩვენება
·
როლური თამაშები.
·
ნახატების მიხედვით
მოთხრობების შედგენა.
·
რთველისთვის დამახასიათებელი
პროცესების
·
ინსცენირება. .
·
მიცემული დავალების
„ადრეული და გვიანი შემოდგომის პრეზენტაცია.
|
კლასის ორგანიზება.
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობა.
|
დრო
|
70წუთი(ორი გაკვეთილი)
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
·
კლასის მოტივაცია,გამოწვწვა.(საფეხურიA)
·
არსებული ცოდნის გააქტიურება(7წთ)
·
ცოდნის კონსტრუირება
·
წინა მასალის გამოკითხვა.(15წთ)
·
ახალიმასალის დაკავშირება წინარე ცოდნასთან.(საფეხურიB-20წთ)
·
ახალი მასალის, მოპოვებული
ინფორმაციის შეჯამება -განმტკიცება.(საფეხურიC-15წთ)
·
თვითშეფასება, შეფასება.წინასწარ
შემუშავებული კრიტერიუმების მიხედვით(7წთ)
·
მასწავლებლის განმავითარებელ-კომენტირებული
შეფასება.(6წთ)
|






Комментариев нет:
Отправить комментарий