вторник, 1 декабря 2015 г.
ინტეგრირებული გაკვეთილი
შემაჯამებელი ინტერგირებული გაკვეთილი
,,შემოდგომის ზეიმი"
გეგმა
ინტეგრირებული საგნები : ქართული ენა, ბუნება, ხელოვნება, მუსიკა
სწავლების საფეხური
|
I კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე.სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების
მქონემოსწავლეები არ არიან.
|
გაკვეთილის თემა
|
„შემოდგომის ზეიმი“
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან სოფელში მიმდინარე პროცესებს,
გლეხების შრომატევად ცხოვრებას,მოსავლის აღებით მიღებულ სიხარულს.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
·
აღწერონ შემოდგომაზე
სოფლად მიმდინარე პროცესები.
·
მოიძიონ ეთნოგრაფიული
მასალა.
·
იაზროვნონ კრიტკულად.
·
განივითარონ შემოქმედებითი
და სოცალური უნარები.
·
შეაგროვონ ბუნებრივი
მასალები.
·
გაეცნონ საქართველოს
სხვადასხვა კუთხეებს.
·
გაიმდიდრონ ლექსიკა.
|
მიწევი შედეგები
|
·
იციან რა ხდება შემოდგომაზე.
სოფლად.აზროვნებენ კრიტიკულად და შემოქმედებითად.
o მოიძიენ რთველის დროს საჭირო ნივთების სახელ-
·
წოდებები .
·
.ბუნებრივი მასალებისგან ქმნიან კოლაჟებს. .
o ეჩვევიან აუდიტორიის წინაშე გამოსლას.
·
მოაწყვეს გამოფენა.
·
გაიმდიდრეს ლექსიკა.
|
წინარე ცოდნა
|
·
იციან ლექსები , მოთხრობები
და სიმღერები შემოდგომაზე.
·
შესრულებული აქვთ სურათები
და კოლაჟები.
|
აქტივობები
|
·
კლასის მოტივაცია,
გონებრივი იერიში.
·
სლაიდ შოუს“შემოდომის პეიზაჟების „ჩვენება
·
როლური თამაშები.
·
ნახატების მიხედვით
მოთხრობების შედგენა.
·
რთველისთვის დამახასიათებელი
პროცესების
·
ინსცენირება. .
·
მიცემული დავალების
„ადრეული და გვიანი შემოდგომის პრეზენტაცია.
|
კლასის ორგანიზება.
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობა.
|
დრო
|
70წუთი(ორი გაკვეთილი)
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
·
კლასის მოტივაცია,გამოწვწვა.(საფეხურიA)
·
არსებული ცოდნის გააქტიურება(7წთ)
·
ცოდნის კონსტრუირება
·
წინა მასალის გამოკითხვა.(15წთ)
·
ახალიმასალის დაკავშირება წინარე ცოდნასთან.(საფეხურიB-20წთ)
·
ახალი მასალის, მოპოვებული
ინფორმაციის შეჯამება -განმტკიცება.(საფეხურიC-15წთ)
·
თვითშეფასება, შეფასება.წინასწარ
შემუშავებული კრიტერიუმების მიხედვით(7წთ)
·
მასწავლებლის განმავითარებელ-კომენტირებული
შეფასება.(6წთ)
|
დამრიგებლის გეგმა
მატემატიკის თემატურ-კალენდარული გეგმა
ხელოვნების თემატურ-კალენდარული გეგმა
ბუნების თემატურ-კალენდარული გეგმა
ქართულის თემატურ კალენდარული გეგმა
დამრიგებლის გეგმა
ღონისძიებები
I/3 klasis damrigeblis klasTan muSaobis semestruli ganrigi
ხელოვნების თემატურ-კალენდარული გეგმა
ბუნების თემატურ-კალენდარული გეგმა
ქართულის თემატურ კალენდარული გეგმა
დამრიგებლის გეგმა
ღონისძიებები
I/3 klasis damrigeblis klasTan muSaobis semestruli ganrigi
TariRi
|
G gansaxilveli Temebi
|
16.09.15
|
saklaso
sazogadoebis Camoyalibeba, erTmaneTis gacnoba-Segueba. ratom davdivar
skolaSi?
|
19.09
|
urTierTobis
ganmtkiceba,erTmaneTis mimarT mzrunveli damokidebulebis Camoyalibeba.
|
26.09
|
TanamSronlobiTi
urTierToba, cneba “Tanaklaseli”
|
3.10
|
TanamSromloba,megobroba
TanaklaselebTan.
|
10.10
|
klasSi qcevis
wesebis SemuSaveba,wesebi Cveni megobrebi arian,romlebic gvexmarebian
swavlasa da urTierTobaSi.
|
17.10
|
saklaso nivTebis
movlis aucilebloba,sakuTari da sxvisi sakuTrebis gafrTxileba.
|
24.10
|
Mmoswavlis
ufleb-movaleobebi,pasuxismgeblobis grZnobis aRzrda.
|
7.11
|
qcevis wesebze
saubari,saklaso garemoSi”Bjadosnuri sityvebis”gmadlobT, bodiSi Tu SeiZleba
gamoeneba. BAB
|
14.11
|
Qqcevis normebze
saubari,dabadebis dReze transportSi,sazogadoebrivi TavSeyris adgilze.
|
21.11
|
swori da araswori
saqcielis Sefaseba,aravis aqvs sxvisi dacinvis,daCagvris Zaladobis ufleba.
|
28.11
|
Qqcevebi,
romlebic xdeba uneblieT,SemTxveviT,klasSi wamoWrili sirTuleebi da mogvarebis
gzebi.
|
12.12
|
Kkonfliqtebis
mogvarebis, acilebis,unarebis ganviTarebis aucilebloba.
|
19.12
|
AadamianTa Soris
msgavseba_gansxvaeba.
|
24.12
|
Emociebi:sixaruli
SiSi,wyena,gabrazeba,adamianuri Tvisebebi:sikeTe,sizarmace,simamace.
|
25.12
|
MmSobelTa kreba.
|
damrigeblis mier klasTan Caსაtarebეli RonisZiebebi ( I სემესტრი)
|
თარიღი
|
ღონისძიებები
|
მიზანი
|
შენიშვნა
|
|
19.09.15
|
ექსკურსია სკოლის შენობაში
|
სასკოლო გარემოს გაცნობა.
|
|
|
1.10.15
|
ზეიმი:“ანბანის სტუმრობა“
|
სასწავლო მოტივაციის ამაღლება.
|
|
|
14.10
|
ექსკურსია:“მარტყოფი- თბილისი“
|
ისტორიული მემკვიდრეობისადმი პატიბისცემის გაღვივება.
|
|
|
15.10
|
სვეტიცხოვლობა
|
ტრადიციების გაცნობა და მოქალაქეობრივი პასუხის მგებლობის
არზრდა
|
|
|
20.10
|
პროექტი“:შემოდგომა მოვიდა წითელ-ყვიტელ ფერებით“
|
წელიწადის დროების გაცნობა, ბუნებაზე დაკვირვება
.
|
|
|
31.10
|
ექსკურსია:ეთნოგრაფიულ მუზეუმში.
|
საქართველოს სხვადასხვა კუთხეების გაცნობა.
|
|
|
22.11
|
„გიორგობის
„ბრწყინვალე დღესასწაული.
|
წმინდცხოვრების ამთა გაცნობა.
|
|
|
11.12
|
ერთი დღე თეატრში სპექტაკლზე“ კომბლე
‘‘დასწრება.
|
ესთეტიკურიგრძნობების განვითარება.
|
|
|
23.12
|
საახალწლო ზეიმი
|
შემოქმედებითი უნარების განვითარება.
|
|
მთავარი გვერდი
სახელი, გვარი: დარეჯან ქვეითაია
მუშაობის სტაჟი: - 37 წელი.
სამუშაო გამოცდილება:
- უმაღლესი კატეგორიის მეთოდისტი მასწავლებელი (სარეგისტრაციო ნომერი 09-204) სერთიფიცირებული მასწავლებელი (ბრძანება 14-19. 3 სექტემბერი 2012 წ.)
- განათლების სამინისტროს სიგელი 1998/99 სასწავლი წელი, საუკეთესო მეთოდური ნაშრომისთვის
- წლის საუკეთესო მასწავლებელი 1997 წ.
- 2000 წ. 9-13 Save the children და unicef მიერ მოწყობილ უნარმოკლებულ და სპეციალურ მზრუნველობის ქვეშ მყოფ ბავშვთა საკითხებისადმი კვლევებში და კონფერენციებში მონაწილეობა
- განათლების სამინისტროს მიერ ჩატარებულ პროფესიული განვითარების სატრენინგო ორწლიანი პროგრამების ორი ეტაპი. I ეტაპი - ,,სწავლებისა და სწავლის ახალი მიდგომები". II ეტაპი - ,,საგანმანათლებლო რესურსების ეფექტიანი გამოყენება". 2003 - 2004 წლები
- ტრენინგ-პროგრამა ,,სწავლებისა და სწავლის ახალი მიდგომები დ/კლასებისათვის". - 2007 წ.
- განვითარებისა და სწავლების თეორიები - 2010 წ.
- გააზრებული კითხვის სწავლება - 2011 წ
- ელექტრონული სწავლება
- Microsoft-ის პროგრამა: - ,,პარტნიორები განათლებაშისაქართველოს ფორუმი"
- ალტერნატიული განათლების ცენტრი: სწავლებისა და სწავლის ახალი მიდგომები - 2007 წ
- ,,Setting out" - სახელმძღვანელოთი სწავლების მეთოდიკის კურსი - 2009 წ
- ,,Reading Voyage" - მონაწილეობისთვის
- Macmillan:-ის ,,Teaching English with English World" - სახელმძღვანელოთი სწავლების მეთოდიკის კურსი
Подписаться на:
Сообщения (Atom)





